A projekt keretében a a 2023/24-es év gázpiaci szabályozási és piaci kihívásai közül választottunk ki pár kulcsfontosságú kérdést, melyeket több szcenárióban vizsgáltunk. A vizsgált kérdések:
- Az EU szankció alá vonta az orosz LNG átrakodását európai terminálokban
- Az ukrán tranzitszerződés 2024 végén lejár, ennek hatása Európa gázpiacaira
- A német kormány az energiaválság költségeit a tarifákon keresztül kívánja utólag beszedni a fogyasztóktól, a határkeresztező pontokon is
A hatásokat 3 globális árpiaci környezetben (közepes, magas és alacsony japán árak) és 3 európai keresleti feltételezés mellett ( a 2023-as tény és +/- 15 % vizsgáltuk) 2024, 2025, 2027 és 2030-ra. Azt találtuk, hogy
- az LNG transshipment szankció bár nagyon nagy hatást nem vált ki az európai piacokon az orosz felet profitcsökkenés formájában érzékenyen érintheti.
- Az ukrán tranzit kiesése nem okoz ellátásbiztonsági problémát, de 2025-ben átmenetileg megemelheti a régiós árakat. Ez az árhatás 2030-ra gyakorlatilag eltűnik, különösen ha a gázkereslet csökkenése folytatódik. Az európai árakra már nincs nagy hatással az orosz gáz jelenléte, sokkal meghatározóbb az európai kereslet szintje és a globális LNG árkörnyezet.
- A német tarifák emelkedése érzékenyen érinti Közép és Kelet Európát, mivel rontja a nyugati irányú kereskedelmi szállítások gazdaságosságát és ezáltal csökkenti az onnan érkező gáz mennyiségét a régióban.